Szukaj
  • Warsaw Negotiations

Negocjacje w Europie Środkowej

Negocjacje to nasza codzienność. Niezależnie od miejsca na ziemi, wszędzie ludzie negocjują każdego dnia, czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jednak tak jak ludzie na ziemi się różnią, tak i wiele krajów ma swoje własne style negocjacyjne.


Weźmy przykład Niemców. W rozmowach cenią sobie bardzo punktualność i porządek. Starają się używać tylko jasnych i logicznych argumentów, a dane liczbowe i wykresy to to co uwielbiają. Nie lubią kiedy coś się robi na ostatnią chwilę wolą mieć opracowany plan działania niż myśleć „ jakoś to będzie”. Jednak często starają się stosować metodę „ostatniej minuty”. Często też zaczynają negocjacje od bardzo wysokich żądań, żeby potem było z czego zejść. Poza tym bardzo ważne jest dla nich zapamiętanie nazwiska oponenta a także używanie zwrotów formalnych np. Pan Dyrektor Kowalski.


Bardzo ważne jest u nich sam moment przywitania. Jeśli ktoś za słabo uściśnie dłoń wychodzi na osobę niezdecydowaną i słabą. Jeśli natomiast unika się kontaktu wzrokowego to wychodzimy na osoby nie godne zaufania. Równie ważna co przychylność prezesa firmy z którą negocjujemy jest także zdobycie przychylności sekretarki. Powinno się ją traktować podobnie jak jej przełożonego.


Inaczej wygląda to u Włochów. Są oni bardzo pozytywnie nastawieni do życia, bezpośredni i otwarci. Bardzo często jest to osobiste spotkanie przy rozmowach. Interesy są załatwiane przy obiedzie lub kolacji. Te posiłki umieją bardzo się przedłużyć, bo poza rozmowami na tematy czysto biznesowe, mogą bardzo szybko zejść na tematy prywatne. Często się spóźniają, przekładają lub odwołują spotkania jednak jest to dla nich normalne. Lubią długo się zastanowić nad swoją decyzją i często zmieniać zdanie. Bardzo ważny jest dla nich strój oponenta. Powinien on być w modzie. Może się zdarzyć, że po spotkaniu dostaniemy od naszego kontrahenta mały prezent. W czasie kolejnego spotkania powinniśmy się mu odwdzięczyć. Podarunek nie musi być duży, ważne aby był stylowy a najlepiej markowy. Nie powinien to być żaden ostry przedmiot bo to oznacza koniec znajomości. Ważny też jest kolor opakowania. Staramy się unikać złotego, fioletowego lub czarnego papieru gdyż symbolizują one żałobę.


Kompetencje wiadomo, że są dla nich istotne jednak to co jest dla nich najważniejsze to czucie ich „dolce Vita”. Bez tego możemy zapomnieć o udanych negocjacjach. Poza tym musimy starannie przygotować swoje oferty i kontrooferty, gdyż Włochy to kraj ludzi kochających się targować. Nie jest tam łatwo obronić swoją cenę, więc dobre przygotowanie to podstawa.


Jak widać nawet w krajach, które leżą stosunkowo blisko siebie możemy już zaobserwować bardzo duże różnice. A co jeśli wzięlibyśmy nację z kompletnie innej części świata? Czy bylibyśmy w stanie się z nią dogadać?


13 wyświetlenia